כללי
  • מאי 16th, 2019
  • - סגור לתגובות על טיפול בהתמכרויות
  • -

טיפול בהתמכרות, בין אם מדובר בהתמכרות לסמים, אלכוהול או כל דבר אחר, היא דבר לא פשוט, היא מחייבת שיתוף פעולה מצד המכור, ומן הסתם היא מחייבת עבודה עם אנשי מקצוע. אפשר לנסות לטפל בהתמכרויות לבד, אך בלי ניסיון ובלי ידע מקצועי, סביר להניח שזה לא יצלח.

טיפול בהתמכרויות הוא דבר מאוד בעייתי. שכן זה מחייב אותנו, מי שחי עם המכור או צופה בו מהצד, להכיר בכך שיש בעיה, להבין שאנחנו לא יכולים לתת לו להמשיך לחיות בתוך ההתמכרות, אנחנו צריכים לשכנע אותו לקבל טיפול, בהנחה ואנחנו לא רוצים לכפות עליו את זה, עלינו להכין תוכנית טיפולים מתאימה, ולהיות איתו שם לאורך כל הדרך. חשוב שאנחנו נהיה מסוגלים לבצע את התוכנית מהתחלה ועד הסוף.

יש חשיבות גדולה לטיפול בהתמכרויות, הן בגלל העובדה שההתמכרות עלולה לגרום נזק משמעותי למכור עצמו, נזק פיזי, נזק מנטאלי ונזקים אחרים, והן בגלל העובדה שהתמכרות גורמת נזק לסביבה, בין אם בגלל התנהגות אלימה פיזית, מילולית או התנהגות אחרת שהיא בעייתית מצד המכור.

כיצד ניגשים לטיפול בהתמכרות

טיפול בהתמכרויות מתבצע בשלבים. השלב הראשון הוא להכיר בכך שיש בעיה, יש צורך להכיר בכך שאנחנו חיים עם אדם מכור, אדם שלא יכול לטפל בעצמו ועלינו לעזור לו.

השלב השני הוא למצוא כלים ודרכים לעזור לו. זה יכול להיות בעזרת טיפול פסיכולוגי, טיפול פסיכיאטרי, לעיתים יהיה צורך לערב את רשויות הרווחה, לא פעם הטיפול יחייב אותנו לאשפז אותו במקום מתאים ועוד. עד אז, חשוב שאנחנו נרחיק ממנו אנשים שמשפיעים עליו לרעה וכן חשוב שאנחנו נרחיק ממנו דברים שעלולים לגרום נזק לו, כולל דברים שהוא עלול להשתמש בהם ולייצר לו נזק כזה או אחר.

השלב השלישי הוא לעבוד על פי התוכנית עצמה, זה אומר טיפול נפשי, זה אומר טיפול בחומרים שיכולים לדכא התמכרויות, זה אומר למצוא לו עבודות או דברים אחרים שיכולים להכניס אותו למסלול חיים רגיל.

הכל כאמור מתבצע דרך פיקוח, בשלבים, בסבלנות, עד שהוא מגיע אל היעד ומתנקה מההתמכרות.

Post Author