כללי
  • מאי 20th, 2019
  • - סגור לתגובות על אילוף גורים – לעשות את זה כבר בגיל צעיר
  • -

אחד הכללים הכי מוכרים בתחום החינוך הוא, ככל שמתחילים מוקדם יותר, כך סביר להניח שזה יצליח יותר. זה נכון לגבי ילדים, כפי שאנחנו יודעים, אך זה נכון גם לגבי כלבים. ככל שמאלפים אותם מוקדם יותר כך זה יצליח יותר.

הסיבה לכך היא מאוד פשוטה, אילוף במובנים רבים זה ניסיון להרגיל את הכלב להתנהג בצורה מסוימת. עכשיו, אם אנחנו נרגיל את הגור שלנו מגיל צעיר להתנהג בצורה מסוימת, סביר להניח שהוא לא יכיר משהו אחר, הוא לא יכיר התנהגות אחרת ועל כן הוא יתנהג כמו כלב מאולף.

כאן אנחנו לתת שני סייגים. הראשון, לא בכל גיל אפשר לאלף את הכלב. כלומר יש כלבים, גורים, שאנחנו צריכים לקחת את הזמן קצת עד שאנחנו מכניסים אותם לתוכנית אילוף גורים. אם נכניס אותם מוקדם מדי, זה פשוט עלול לא להצליח, הגור לא ילמד ואנחנו רק נתעצבן מזה.

הסייג השני, זה נכון שכלב מאולף, רגיל להתנהגות מסוימת והוא יתנהג ככה. אך יש מצבים מסוימים בהם הוא יחרוג מכך. למשל, אם הוא ימצא את עצמנו בסכנה, אם הוא ימצא את עצמו במצב של חרדה, טראומה, לחץ, וכן ייתכן מאוד כאשר הוא יתבגר, הוא ישכח כיצד עליו להתנהג וייתכן מאוד שיתנהג בצורה שונה, עלינו לקבל זאת.

כיצד מאלפים גורים

אילוף גורים מחייב כמובן צורת התנהגות מסוימת. מה שאנחנו יכולים לעשות עם כלבים בוגרים יותר, אנחנו לא בהכרח יכולים לעשות עם גורים קטנים. מה שכן שיטות מסוימות יכולות להתאים עם ההתאמות הנדרשות.

למשל, אנחנו יכולים לעבוד איתם על שיטת התגמול הידועה, שיטה שמלמדת אותם שהם יכולים לקבל פרס אם הם יתנהגו יפה, בזמן שאם הם לא יתנהגו יפה, אז הם לא יקבלו פרס. זו שיטה מוכרת ופופולארית.

שיטה אחרת, היא שיטת הענישה, זו שיטה קצת יותר מפחידה שכן היא מלמדת אותם מה אסור להם לעשות על ידי ענישה. אך זה לא בהכרח מבטיח שהם ילמדו מה מותר לעשות.

ויש גם שיטת החיקוי, אנחנו עושים ומלמדים אותם לחזור אחרינו.

Post Author