מיזמים וסטארטאפים
  • מאי 16th, 2019
  • - סגור לתגובות על עריכת פטנטים
  • -

הרבה פעמים אנחנו מתפעלים ובצדק מפטנטים שונים שאנשים ממציאים, פטנטים ששינו את האנושות, הביאו אותה לקידמה שלא ראינו בעבר, פטנטים אשר הפכו את חיינו לבטוחים, נוחים, קלים וטובים יותר.

אך מאחורי כל פטנט כזה אשר הומצא על ידי אדם או חברה, עמד גם מי שדאג לערוך את הפטנט והיה לו חלק משמעותי בכך שאותה המצאה יצאה לאור בסופו של דבר.

עריכת פטנטים, אם תרצו, זה כמובן עריכת ספר או עריכת טקסט בשפה כזו או אחרת. תתארו לעצמכם שאדם מסוים כותב טקסט מבריק, חדשני, ייחודי, אך הוא לא מסודר, לא ברור, הוא לא בנוי לפי הכללים ואי אפשר להבין ממנו בצורה ברורה מה בדיוק הוא רוצה להעביר. אז סביר להניח שאותו אדם יפנה אל עורך מקצועי שידע לקחת את הטקסט, להוריד קטעים, לצמצם קטעים, לחבר ולצמצם. הוא ידע לערוך את הטקסט הראשוני לכדי טקסט שניתן לקרוא אותו. בצורה כזו יהיה קל הרבה יותר להבחין בגאוניות שלו, יהיה קל להבחין בחדשנות שלו. זה בדיוק מה שעושה עורך פטנטים.

כיצד זה מתבצע בפועל

עריכת פטנטים היא מקצוע לכל דבר. מי שעוסק בכך הוא אדם שיש לו השכלה משפטית וטכנולוגית, אדם שמבין בזכויות קניין ומבין כיצד להציג מוצרים טכניים מסוגים שונים.

מה שהוא עושה זה בעצם, לקחת את התוכנית של הפטנט ולכתוב אותה באופן כזה שיהיה ברור כיצד הוא עובד, מה התכלית שלו, מה החדשנות שהוא מציע, כמובן זה כולל מקורות שונים, וכן הוא מציג הוכחות שאין שום דבר דומה לו. את כל החומר הנ"ל, הוא יציג בפני הרשות לפטנטים שיושבת במשרד המשפטים (תלוי במדינה) ובצורה כזו הוא יוכל לבקש לרשום את ההמצאה כפטנט.

הרישום הוא חשוב לא רק בשביל שהממציא יוכל להציג בפני כולם שיש לו פטנט משלו, אלא גם בשביל שהוא יוכל ליהנות מזכויות הקניין עליו. זה אומר, שאיש לא יוכל להשתמש בפטנט הזה מבלי לקבל ממנו אישור ולשלם לו על כך.

בדיוק כמו אותו אדם שכתב טקסט מבריק ואיש לא יכול להשתמש בו ללא רשותו.

Post Author

לכתבה הקודמת