כללי
  • יולי 24th, 2019
  • - סגור לתגובות על זיהום מי תהום – מה זה אומר בעצם?
  • -

לא פעם אנחנו שומעים בחדשות על חשש לזיהום שיהיה במי התהום של ישראל. חשש זה קיים בקרב אנשי מקצוע שעוסקים בתחום איכות הסביבה וכן בקרב אנשי מקצוע שקשורים למשק המים של ישראל. 

עם השנים החשש לזיהום במי התהום של ישראל עולה, הן כתוצאה מהתפתחות והתרחבות של תעשיות שונות, הן כתוצאה מכך שיש יותר ויותר התחלות בנייה באזורים שונים, וכן כתוצאה מחוסר מודעות לנושא. 

על מנת להבין מדוע קיים החשש, צריך להבין מה זה מי תהום ומה המשמעות שלהם. מי תהום הם למעשה מים שנמצאים עמוק מתחת לאדמה, ומשם אנחנו מקבלים את מקורות המים שלנו. מדובר במי גשמים אשר חודרים את האדמה, עד שהם מגיעים אל מקום אותו הם כבר לא יכולים לחדור ושם הם נשארים. מים אלה מהווים בין היתר מקורות לשתייה, אך חשוב יותר, הם מהווים מקור לגידולים חקלאיים במקומות שונים בארץ. במשך שנים, התבססנו על מי תהום ולמעשה, החקלאות והתעשיות הישראליות, התפתחו גם בזכות האיכות של מי התהום. 

מה המשמעות של הזיהום

כשיש זיהום מי תהום, זה אומר בעצם שאי אפשר להשתמש במים האלה אלא אם הם עוברים תהליך טיהור, תהליכים יקרים שיכולים לעלות הרבה מאוד כסף ולקחת הרבה מאוד זמן. מן הסתם, אי אפשר לטהר את כל המים, ומדובר בתהליך מאוד מורכב. 

אם יש זיהום מי תהום, אז באופן טבעי לא ניתן להשתמש במים ואם משתמשים בהם, אז זה עלול לגרום לזיהומים בגידולים, לא רק אלה שמיועדים בהכרח למזון אלא גם בגידולים שמשמשים לתעשיות שונות. 

לכן, המשרד להגנת הסביבה, יועצי איכות הסביבה וגורמים אחרים, כולל במשק המים של ישראל, מנסים להתמודד עם הבעיה בצורות שונות על מנת להימנע מכך, להביא לידי כך שיותר ויותר גורמים יהיו מודעים לבעיה, ימצאו פתרונות שימנעו זיהום או יבצעו תהליכי עבודה עקיפים, כך שזה לא יהיה בכלל למצב בו מי התהום של ישראל מזדהמים ואנחנו לא נוכל להשתמש בהם, או נידרש להוציא כספים רבים לשם כך.

Post Author