עריכת דין
  • יוני 15th, 2021
  • - סגור לתגובות על עברתם עבירה על מדים? כל מה שאתם חייבים לדעת
  • -

כל מי שמתגייס לצבא, משרת בו כחייל קבע או עושה מילואים, יודע, שיש למערכת הצבאית חוקים וכללים משלה, מנותקים מהחוקים והכללים באזרחות. לכן, אם חייל מבצע עבירה, הוא לא יישפט במערכת המשפט האזרחית אלא הצבאית. 

ההבדל בין מערכת המשפט הצבאית לאזרחית, בא לידי ביטוי לא רק בכך שהיא מתקיימת בנפרד אלא שיש בה חוקים וכללים שונים, לעיתים כאלה שכלל לא קיימים באזרחות, דברים מיוחדים לצבא. למשל, כל מה שקשור לעריקות, נפקדות, שימוש בנשק צבאי, עזרה לאויב בשעת מלחמה ועוד.

מי מייצג חיילים שביצעו עבירה?

בדומה לאזרחות, גם חיילים אשר ביצעו עבירה זכאים לקבל ייצוג משפטי אשר יגן עליהם בזמן החקירה או לאחר מכן, בעת המשפט. חשוב להדגיש, החקירה מתבצע על ידי מצ"ח (משטרה צבאית חוקרת), וכאמור אם הדברים יבשילו לכתב אישום אז העניין יידון בבית משפט צבאי, אליו אחראים שופטים צבאיים.

מי שאמור לייצג חיילים בהליך משפטי או קדם משפטי, הוא עורך דין לענייני צבא. מדובר באיש מקצוע שמתמחה בדין הצבאי. חלקם עושים זאת באופן קבוע, כלומר זה לא רק סוג ההתמחות שלהם אלא זה סוג התיקים היחידי שהם מתעסקים בו, לעומתם ישנם עורכי דין המתמחים גם בדין האזרחי וגם בדין הצבאי ומתעסקים בשניהם.

מדוע חשוב לשכור עורך דין צבאי ומתי נכון לעשות זאת

התשובה לשאלה מדוע חשוב לשכור עורך דין לענייני צבא היא מובנית מאליה. כפי שכל אזרח אשר עומד בפני חקירה משטרתית או משפט, צריך לשכור עורך דין שייצג אותו, כך גם חיילים שעומדים בפני מצב דומה. בוודאי אם מדובר בחיילים בני 18-19, שאינם מכירים את עולם המשפט ואינם יכולים להגן על עצמם.

נכון לשכור עורך דין לענייני צבא כבר כשנעצרים או כשמגלים שמתנהלת חקירה בנושא מסוים ויש קשר אישי אליה. אם חייל נעצר בגין עבירה מסוימת, עליו לפנות אל עורך דין שייצג אותו, מישהו אשר מורשה לייצג חיילים בזמן שירותם ולעמוד בפני בית משפט צבאי.

חשוב מאוד לא לחכות עם ההחלטה לשכור עורך דין עד המשפט, שכן זה יכול להיות מאוחר מדי. מה עוד שעורך דין מנוסה ורציני, יכול גם להוכיח בזמן החקירות שהלקוח שלו כלל לא מעורב בפרשה ועל כן הוא לא אמור להיחקר ובוודאי לא לעמוד בפני בית משפט.

כיצד בוחרים עורך דין צבאי בצורה נכונה

הכלל החשוב ביותר בבחירת עורך דין, היא לבחור אדם רציני, מנוסה ומעמיק, אדם שידע לייצג את הלקוח שלו על הצד הטוב ביותר. הוא צריך להיות מסוגל לחקור את הנושא היטב, עם כל הכלים האפשריים, בשביל להוכיח את חפותו. מעבר לכך, הוא גם צריך להיות זמין ונגיש עבור הלקוח שלו, בכל עת ובכל עניין שקשור לחקירה ולמשפט.

 

 

 

Post Author